Greenpeace, yanan alanların uydu görüntüsünü paylaştı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül, Türkiye'de başta Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkili olan yangınlarda 250 bin futbol sahası büyüklüğünde orman arazisinin yandığını söyledi.


Greenpeace Akdeniz, Türkiye’de temmuz ayı sonunda pek çok ilde eş zamanlı şekilde yaşanan ve iki hafta süren orman yangınlarının pek çok bölgede yol açtığı tahribatı ortaya koyan uydu görselleri paylaştı.


Yapılan açıklamada, “İklim krizine karşı toplumsal kırılganlığı önlemek, çocuklarımızı yarınlara hazırlamak için adil dönüşümlere, iklim adaleti siyasetine ihtiyacımız var. Yapabileceğimiz, yapmamız gereken çok şey var, ama çok vaktimiz yok. Bunun coğrafi, kişisel, türsel, ülkesel ve siyasal sınırları aşan, kolektif bir hayatta kalış mücadelesi olduğunu idrak etmemiz ve üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor” ifadelerine yer verildi.


Akgül: 178 bin hektar yandı


Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül, bu yaz yaşanan yangınların Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemi‘nin (EFFIS) verilerine göre, 28 Temmuz- 12 Ağustos tarihleri arasında, sadece Muğla ve Antalya’da 124 bin hektar ormanlık alanı yok ettiğini belirtti.


Bütün Türkiye’deki orman yangınlarında yok olan alanın ise 178 bin hektar civarında olduğunu söyleyen Akgül, bunun da 1 milyar 780 milyon metrekareye tekabül ettiğini, popüler ölçüyle de bunun yaklaşık 250 bin futbol sahası olduğunu vurguladı.


Bu rakamın yine EFFIS’in verilerine göre aynı dönem ve aynı bölgede 2008- 2020 arasında ortalama yanan alanın 8 katından da daha büyük olduğunu aktardı.


Sıcak dalgaları ve düşen nem oranı


Uzmanların uzun süredir Türkiye’deki ormanların karşı karşıya olduğu tehlikeye dikkat çektiğini de vurgulayan Akgül, ortalama sıcaklıklardaki artışların, havadaki nem oranının gitgide düşmesinin, sıklığı ve şiddeti artan sıcak dalgalarının, orman yangınları için “mükemmel koşulları” oluşturduğunu ifade etti.


Akgül, DHA’ya yaptığı açıklamada “2021 yangınlarının bize gösterdiği üzere, en ufak bir tetikleyici, en ufak bir kıvılcım, önü alınamaz bir faciaya yol açabiliyor” ifadelerini kullandı.