Kışın Kamp Yapmayı Sevenler İçin 13 İdeal Kamp Yeri Önerisi

Kamp yapmayı genelde yazın ve güzel havalarda severiz. Ancak bu keyfi sadece sıcak mevsimlerde değil; en soğuk, en karlı, en zorlu günlerde de yapmak isterseniz tam size göre bir rehber hazırladık. Merak etmeyin bu yazıda sizlere herkesin gittiği Yedigöller'den Abant'tan bahsetmeyeceğiz. Havalar artık ısınıyor diye düşünebilirsiniz ama unutmayın ki yüksek dağlarda mevsim her zaman kış.


Kış kampçılığının yaz kampçılığından farkı; daha fazla ekipman gerektiriyor olmasıdır. Yaz kamplarında neredeyse hiç kullanılmayan kazmalar, kürekler, kaz tüyü montlar, uyku tulumları, eldivenler, bereler vb. ekipmanlar kış kamplarının olmazsa olmazları arasındadır. Kış kampı için en önemli nokta şüphesiz kamp yeri seçimidir. Yanlış zamanda yanlış kamp yeri seçimi, hele bir de fırtına ve tipiye yakalanırsanız sizleri zor durumlara sokabilir. Eğer amacınız keyif ise; kış kampına gitmeden önce meteorolojik verileri mutlaka inceleyip, en az 5 günlük hava raporunu almanızı, rüzgarsız, sakin günleri tercih etmenizi öneririz. Bol kar var ise, çadırınızın etrafına kar duvarı örmeyi ya da çukur kazarak çadırı içine kurmayı ihmal etmeyin. Bu sizi rüzgardan koruyacak çadırınızın daha sıcak kalmasını sağlayacaktır.


Sizler için karlı güzel kamp yerinden bazılarını derledik. Şimdiden keyifli kamplar dileriz.


1. Erciyes Dağı | KayseriKayseri il sınırları içinde kalan Erciyes Dağı 3917 metrelik yüksekliğiyle kışın kamp yapmak için ideal dağlarımızdan biridir. Dağcılar arasında "Çobanini" olarak adlandırılan kamp alanı, yaz-kış tüm kamp severlerin ilgisini çekmektedir. Bu bölge ayrıca zirve tırmanışı için gelen dağcıların da kamp alanıdır. Yaklaşık 3.000 metre rakımda yer alan bu bölgeye ulaşım için Erciyes Kayak Merkezi'nden kamp yükünüzle yaklaşık 4-5 saatlik yürüyüş yapmalısınız. Zamanınız değerli ise telesiyej ile (Zümrüt) son noktasında inip 1 saatlik yürüyüşle kamp alanına ulaşabilirsiniz.


2. Ilgaz Dağı | KastamonuIlgaz Dağı Milli Parkı Kastomonu il sınırları içerisinde yer alır. Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağıdır. Büyük Hacet zirvesi 2587 metre yüksekliği ile en yüksek doruk noktasıdır. Kış kampı için Türkiye genelinden bir çok dağcı, tur kayakçısı ve kampçıyı kendine çekmektedir. Kış dönemlerinde yaklaşık 6 ay karın eksik olmadığı bu bölgeye ulaşım için Kastamonu otobüslerine binip, Ilgaz Dağı Karayolları Tesislerinde inmelisiniz. Tesisin hemen bitişiğindeki stabilize yoldan 2 km sonra Hacet kamp alanına ulaşabilirsiniz.


3. Aladağlar | Niğde