Kış Kampı İçin Çadır ve Uyku Tulumu Seçimi

Yapılan kampların zorluk derecesine gore dört ya da beş mevsimlik çadırlar tercih edilebilir. Dış ortamla iç ortam arasındaki sıcaklık farkından oluşan nemi en az seviyeye indirebilmek için çift katmanlı çadırınız, iyi de bir havalandırmaya sahip olmalıdır. Zira içeri hapsolmuş nem mevsim ne olursa olsun üşümenize sebep olur. Aynı şekilde uyku tulumunuzu da bu nemden korumanız, ısınızı koruyabilmek için dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesidir. Diğer önemli kriterlerden birisi de çadır kumaşının su geçirmezlik değeridir. Zemin için 5000 mm, dış tente için 3000 mm ortalama bir kış kampı için yeterli gelecektir. Daha agresif şartlar için ise bu değerlerin yüksek olması aranan özellikler arasında yer alır. (Karlı zeminler için 8000 mm ve üzeri gibi)Kış Kampı İçin Çadır Seçimi:


Eğer çadırınızı sırtınızda taşıyorsanız, nitelikli çadırınızın aynı zamanda küçük bir boyuta ve düşük ağırlığa sahip olması gerekir. Çadırın kalitesi ile fiyatını direkt olarak etkileyen en önemli iki unsur, çadırın kapalı haldeki paket boyutunun ve toplam ağırlığının en düşük seviyede olmasıdır. Süper su geçirmez bir çadırın ağırlığının 10 kg olması hiçbir şey ifade etmeyecektir çünkü. O başarılı özelliklerin yanında çadır hacminin ve sırtınıza yaptığı ağırlığın da minimum düzeyde olması gerekir. Bu noktada ultra light (çok hafif) ekipmanlar devreye giriyor: Minimum ağırlık / boyut, maksimum verim.


Çadırın iç alanının yeterli gelmediği durumlarda, çantalarınızı koyabileceğiniz geniş bagaj alanlarının olması, ayakkabı, çanta gibi ekipmanların yağmurdan etkilenmesine engel olacaktır. Çadır alırken dikkat edeceğiniz kriterlerden birisi de bagaj alanı olmalıdır. Özellikle kış kamplarında zamanın büyük bir kısmı çadırın içinde geçer. Eğer çadırda sizden başka birileri de varsa büyük bir çadırla sıkışıklıktan kurtulabilirsiniz.


Seçtiğiniz çadırın polleri sağlam ve güçlü olmalıdır. Fırtınalı, karlı gibi sert hava şartlarında mukavemeti düşük poller kampınızın yarıda kalmasına sebep olabilir. Kolay kırılmayan, esnek alüminyum poller, olası hasar sonrası elinizle düzeltilebilecek yapıdadırlar. Siz yine de yanınızda pol tamir kiti bulundurmayı unutmayın.


Çadırın kapı ölçülerinin, rahatça girip çıkabilmenize olanak tanıyacak büyüklükte olması özelliğini, aynı çadırı yaz kamplarında kullandığınızda, ekstra havalandırma için değerlendirebilirsiniz; bunu da anımsatmakta fayda var.


Çadırınızın için renk seçimi de kış kampları için oldukça önemlidir. Bol yağışlı bir günün tamamını, çadırın içinden çıkmadan geçirmeniz gerekebilir. Böylesine kapalı bir havayı, koyu ve karamsar renkli bir çadırın içinde geçirmek can sıkıcı, moral bozucu olabilir. Açık ve pozitif hissettiren renkler kapalı havalar için idealdir.


5 Adımda Kış Kampı İçin Çadır Seçimi

Kriterleri

  1. Mutlaka 4 ya da 5 mevsim çadır alın.

  2. Nem transferi için çift katmanlı çadır tercih edin.

  3. Zemin su geçirmezlik derecesi en az 5.000 mm olsun.

  4. Dış tente su geçirmezliği 3.000 mm'den