Kış Kampı İçin Çadır ve Uyku Tulumu Seçimi

Yapılan kampların zorluk derecesine gore dört ya da beş mevsimlik çadırlar tercih edilebilir. Dış ortamla iç ortam arasındaki sıcaklık farkından oluşan nemi en az seviyeye indirebilmek için çift katmanlı çadırınız, iyi de bir havalandırmaya sahip olmalıdır. Zira içeri hapsolmuş nem mevsim ne olursa olsun üşümenize sebep olur. Aynı şekilde uyku tulumunuzu da bu nemden korumanız, ısınızı koruyabilmek için dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesidir. Diğer önemli kriterlerden birisi de çadır kumaşının su geçirmezlik değeridir. Zemin için 5000 mm, dış tente için 3000 mm ortalama bir kış kampı için yeterli gelecektir. Daha agresif şartlar için ise bu değerlerin yüksek olması aranan özellikler arasında yer alır. (Karlı zeminler için 8000 mm ve üzeri gibi)Kış Kampı İçin Çadır Seçimi:


Eğer çadırınızı sırtınızda taşıyorsanız, nitelikli çadırınızın aynı zamanda küçük bir boyuta ve düşük ağırlığa sahip olması gerekir. Çadırın kalitesi ile fiyatını direkt olarak etkileyen en önemli iki unsur, çadırın kapalı haldeki paket boyutunun ve toplam ağırlığının en düşük seviyede olmasıdır. Süper su geçirmez bir çadırın ağırlığının 10 kg olması hiçbir şey ifade etmeyecektir çünkü. O başarılı özelliklerin yanında çadır hacminin ve sırtınıza yaptığı ağırlığın da minimum düzeyde olması gerekir. Bu noktada ultra light (çok hafif) ekipmanlar devreye giriyor: Minimum ağırlık / boyut, maksimum verim.


Çadırın iç alanının yeterli gelmediği durumlarda, çantalarınızı koyabileceğiniz geniş bagaj alanlarının olması, ayakkabı, çanta gibi ekipmanların yağmurdan etkilenmesine engel olacaktır. Çadır alırken dikkat edeceğiniz kriterlerden birisi de bagaj alanı olmalıdır. Özellikle kış kamplarında zamanın büyük bir kısmı çadırın içinde geçer. Eğer çadırda sizden başka birileri de varsa büyük bir çadırla sıkışıklıktan kurtulabilirsiniz.


Seçtiğiniz çadırın polleri sağlam ve güçlü olmalıdır. Fırtınalı, karlı gibi sert hava şartlarında mukavemeti düşük poller kampınızın yarıda kalmasına sebep olabilir. Kolay kırılmayan, esnek alüminyum poller, olası hasar sonrası elinizle düzeltilebilecek yapıdadırlar. Siz yine de yanınızda pol tamir kiti bulundurmayı unutmayın.


Çadırın kapı ölçülerinin, rahatça girip çıkabilmenize olanak tanıyacak büyüklükte olması özelliğini, aynı çadırı yaz kamplarında kullandığınızda, ekstra havalandırma için değerlendirebilirsiniz; bunu da anımsatmakta fayda var.


Çadırınızın için renk seçimi de kış kampları için oldukça önemlidir. Bol yağışlı bir günün tamamını, çadırın içinden çıkmadan geçirmeniz gerekebilir. Böylesine kapalı bir havayı, koyu ve karamsar renkli bir çadırın içinde geçirmek can sıkıcı, moral bozucu olabilir. Açık ve pozitif hissettiren renkler kapalı havalar için idealdir.


5 Adımda Kış Kampı İçin Çadır Seçimi

Kriterleri

  1. Mutlaka 4 ya da 5 mevsim çadır alın.

  2. Nem transferi için çift katmanlı çadır tercih edin.

  3. Zemin su geçirmezlik derecesi en az 5.000 mm olsun.

  4. Dış tente su geçirmezliği 3.000 mm'den başlasın.

  5. Kış çadırınızın alüminyum pollere sahip olmasına dikkat edin.


Önemli Uyarı: Çadır Isıtıcınızı Unutmayın!


Çok soğuk havalarda kamp yapmayı düşünüyorsanız ısınmanıza yardımcı olabilecek çözümleri de deneyebilirsiniz. Çeşitli cep sobaları ile uyku tulumunu ve ayaklarınızı sıcak tutabilirisiniz.Kış Kampı İçin Uyku Tulumu Seçimi


Kışın yapılan kamplarda iyi bir tulum hayat kurtarabilir. Soğuk bir gecenin sabahının daha da soğuk olabileceği unutulmamalıdır. Üşümüş bir bedeni ısıtabilmek için kaz ya da ördek tüyü dolgulu tulum gereklidir. Diğer tulumlar genellikle sadece mevcut sıcaklığınızı koruma konusunda işe yarar ve sizi fazladan ısıtmak konusunda pek de yeterli olamazlar. Herhangi bir sebepten ötürü, tulum içerisindeki ısıyı kaybederseniz, tekrar eski ısıya ulaşmanız zaman alacaktır. Bu nedenle, uykunuzun ortasında tuvalet ihtiyacı gibi gerekli hallerde uyku tulumunun içinden çıkmanız gerekirse, ısı kaybının en düşük seviyede olması için tulumunuzun fermuarını, tulumdan çıkar çıkmaz tekrar kapatmalısınız. İşte bu noktada kaz ya da ördek tüyü bir uyku tulumu, içinden çıksanız bile içerideki ısıyı koruyacağı için, geri döndüğünüzde sizi tekrar sıcacık karşılayacaktır.

Kuş tüyü uyku tulumlarının en büyük dezavantajı ise temizlenmesinin zor olmasıdır. Gelişen teknolojiyle birlikte, düşük devirli çamaşır makinesinde yıkanabilen uyku tulumları tercih edilmelidir. Zira bu tulumlar, içlerindeki tüy orantısı bozulmadan yıkanabilirler. Aynı zamanda ıslanma tehlikesine karşı en başarılı ve dayanıklı uyku tulumları da yine bu özelliğe sahip olan uyku tulumlarıdır.Kışlık Uyku Tulumu Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar:

  1. Mutlaka Konfor Dereceleri dikkate alınmalıdır.

  2. Tercih edeceğiniz uyku tulumu Mumya Tipi olmalıdır.

  3. Seçtiğiniz tulumun Uzunluğu boyunuza uygun olmalıdır.

  4. Bütçeniz uygunsa Kaz ya da Ördek Tüyü dolgu tulum seçilmelidir.

  5. Kadın-Erkek farkı mutlaka dikkate alınmalıdır.


Kaliteli uyku için, uyku tulumu seçiminde konfor derecesine de mutlaka dikkat edilmelidir ve bu derece aralığı kadın ile erkeklerde belirgin bir şekilde farklılık gösterir.

Bu fark erkekler lehine yaklaşık 5 derecedir. Yani kadınlar için -5 derece limit sıcaklığına sahip olan bir uyku tulumunun erkekler için limit derecesi yaklaşık -10 derecedir. Huzurlu bir uyku için, uyku tulumu alırken limit dereceleri yerine konfor dereceleri dikkate alınmalıdır. Çünkü limit değerleri yalnızca hayatta kalabilmeniz için gereken sıcaklık derecelerini ifade etmektedir.

Ayrıca bedeninize uygun ölçüde tulum kullanıyor olmanız da dikkat edilmesi gereken diğer önemli konulardan bir tanesi. Eğer büyük bir tulum tercih edilmişse vücudunuza bol gelen kısımlarda kalan bölgeler daha erken üşümeye başlayacaktır. Tercih ettiğiniz tulum mumya tipi, ne çok sıkı ne de çok geniş olan bir model olmalıdır. Mumya tipi tulumlar rahatsız edici gibi görünüyor olsa da kullanım açısından oldukça rahat ve pratiktir.


11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör