Kış Kampı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?Kış kampında dikkat edilmesi gereken en önemli şey doğru kamp malzemesi ve ekipman ile yola çıkmaktır. Üşüyerek geçen bir gece, kabusa dönebilecekken; üşünen gecenin ertesi gününün de verimsiz geçmesi çok yüksek bir ihtimaldir.


Kamp yapmak için seçilen yerlerin yağış sonrası oluşabilecek su taşmaları ve sele karşı korunaklı ve güvenli olmasına dikkat edilmeli. Karlı ortamlar içinse çığ düşmesi gibi durumlara önceden önlem almanız, tehlike doğabilecek yerlerde kamp yapmamanız gerekir.


Yaz kamplarına göre fazladan titizlik gerektiren kış kampları öncesi, tecrübe edinmek için mutlaka kış gelmeden kamp hayatı ile tanışmalısınız. İlk kampınızın çetin şartlarda gerçekleşmesi, iyi ekipmanlarınız olsa dahi oldukça zor geçebilir. Bu sebeple ekipmanlarınızı iyi tanımak ve doğru kullanıyor olmak, kış kampından alınacak verimi maksimuma taşıyacaktır. Doğru kurulmayan çadır, yanlış ölçülerde alınan uyku tulumu, ihmal edilen kaliteli mat seçimi, tulum içerisinde yanlış giyinmek gibi sık yapılan hataların hiçbirini yapmamalı, basit bir kış kampı öncesinde dahi bu konularda yeterlilik sahibi olmalısınız ve aşağıda listelediğimiz başlıklarda bilgi sahibi olmalısınız:

  • - Kışın Nerede Kamp Yapılır?

  • - Kış Kampı İçin Nasıl Çadır Seçilir?

  • - Kış Kampında Uyku Tulumu Nasıl Olmalıdır?

  • - Kışın Kamp Yaparken Nasıl Giyinmeli?

  • - Kış Kampı Malzemele Listesi Neleri İçermelidir?


Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise yaban hayatı. Gidilen bölgenin yaban hayatı çeşitliliğini bilmenizde fayda var. Hayvanların sık ziyaret ettiği dere yatakları, geceyi geçirdikleri orman iç sınırı, kullandıkları güzergahlar gibi yerlerden uzakta kamp yapmalısınız. Yaban hayvanlarının ilgisini çekebilecek yemek kokularının etrafa yayılmasını mutlaka engellemelisiniz. Eğer bu mümkün değilse, kokuları etrafa yayılan yiyeceklerinizi çadırınızın içinde tutmak yerine, dışarıda bulunan bir ağacın dalına da asabilirsiniz. Böylece olası yabani hayvan baskınında, ilk temasın çadır ile olmasını büyük oranda engellemiş olabilirsiniz. Kış kamplarında diğer mevsimlere göre yabani hayvanların uykuda olması, yazın sizi rahatsız edebilecek böceklerin, sürüngenlerin kışın görülmemeleri gibi avantajlar olsa da dikkatli olmakta yarar var.


Kışın Nerede Kamp Yapacağımızı Nasıl Seçmeliyiz?